Hafızayı Güçlendirme Yolları

feyzawa

ciziyom
Özel Üye
logo-forum.png

Herkese merhaba! Bugün sizlere hafızanızı nasıl güçlendirebileceğinizden bahsedeceğim. Paylaşacağım bu bilgileri ufak araştırma sonuçları sonunda elde ettim. Forumumuzda bu konu da bulunsun istedim.

•Hafızanızı güçlendirmek için yapabileceğiniz ilk şey, hayal kurmak. Çok basit birşey değil mi? Oturup gelecekte neler yapacağınızı hayal etmeniz bile hafızanızı güçlendirecektir.

Canlandırmalar yapabilirsiniz. Mesela "Kahverengi ve parlak kapıdan çıkarken çok sinirliydi." bu cümleyi okurken aklınızda canlandı değil mi? Bunun gibi canlandırmalar da yapabilirsiniz.

Dengeli beslenmeye ve uyku düzeninize dikkat edin. Okula gidenler için tavsiyem, sabahları kahvaltı yapmadan okula gitmeyin. Kahvaltı yaptığınızda beyniniz daha dinç çalışacaktır. Öğrendiğiniz bilgiler aklınızda kalır. Tabii ki geç uyuyup, okula uykusuz gitmeyin.
(İşe gidenler varsa da aynı şekilde bunu rutin hâline getirin.)

Egzersiz ve spor yapın. Günlük yürüyüşe veya koşuya çıkabilirsiniz, spor salonlarına gidebilirsiniz.

Nimonik yöntemi kullanın. En basit ve bilinen örneğini vereyim. "Fıstıkçı Şahap" içerisinde bulunan sesli harfleri çıkardığımızda geriye "f-s-t-k-ç-ş-h-p" kalıyor ve ortaya ünsüz sertleşmesi kuralı çıkıyor. Akılda kalıcı bir yöntem.

•Kısa olması için birkaç yöntem yazdım. Bir şey uzun olduğunda insanlar genelde okumaya eriniyor. :D

İYİ FORUMLAR!

FogZz

Kızıltaş madencisi
Foruma göre bi' ne kadar garip bi' ne kadar da yararlı bir konu.