Harita nasıl yapılır?|Tüm Detayları ile bir konuda|Çok kapsamlı konu|byMrBat01

MrBat01

Kızıltaş madencisi
Katılım
30 May 2019
Mesajlar
91
Beğeni
8
Puanları
150
Merhabalar ben MrBat01 :) Başlıkta da okuduğunuz üzere, map yapan arkadaşlar için -veya yeni başlamış arkadaşlar için- ve map yapanların maplarının daha güzel olmasını,İlgi görmesinin nasıl mümkün olacagını anlatmaya çalışacağım. Ama benim anlatacaklarım farklı sayılabilir. Okudugunuz klasik konulardan farklı. ÖNCELİKLE kendinizi oyuncunun yerine koyarak işin başına geçeceğiz..

:log^: Anlatımdan noktasına kadar bana aitdir. Keslinlikle alıntı değildir.

İlk adımlar, yeni başlayanlar için. Gittikçe açılacağız..
''Map yapmayı neden istiyorum? Bunu başarabilir miyim?'' diye kendinize bir sorun. Çünkü gerçekten güzel işler becermeyi istemen gerek. Eğer iki blok döşeyip parkur diye oyuncuların önüne atacaksan vazgeç. Araştır, bilgisizlik ile map yapılmaya başlanmaz. Yeterli bilgi edinmeye bak.

Bu çok önemlidir. Yapacağın mapı gözden geçir. ''Bu map neyi ifade ediyor,oyunculara uygun mu, ben olsam beğenir miydim?'' gibi.. Oyuncunun gözüne yakışır bir şey yapmalısınız. Mesela Spawn. Türk maperlerin çoğu spawn'a dikkat etmiyor. Nasıl bir kitabın, filmin, oyunun kapağı etkileyici ve hoş olmalıysa; mapınızın spawn yeri de güzel olmalıdır. Yani elinize ''taş''ı alıp 4x10'luk (mesela..) bir yapı yapıp içini kurallar ile doldurmayın. Göze hoş gelen,ferah bir spawn yapın.

İşi abartmayın. Mapın ilk yerinden HARDCORE bir parkur yaparsanız,ya da map'da sürekli parkur yaparsanız bu oyuncuyu hile yapmaya sürükleyecektir. Aynı şekilde mapınız da sürekli kendini tekrar eden olaylar olmamalıdır. Aksiyon da, Puzzle de , parkur da yerinde olmalıdır. En başta vereceğiniz itemler kesinlike
-mob arena mapları tarzı map yapan arkadaşlar bunu dikkate almasın.- set olmamalı ve çok güçlü olmamalıdır. Bu oyuncunun sıkılmasına neden olacaktır. İtemleri az az yerli yerinde verirseniz, oyuncu o itemlere kavuşmanun sevinci ile mapdan daha çok haz alır. Tavsiyem maplarınız da creeper kullanmamanızdır.
Oyuncular creeper'i sevmez ve patladıgında map berbat olur. :creeper: İlla ki ''Ben mapı öyle yapıyorum'' diyorsanız -çoğu kişinin bildiği kodu vereyim ^_^ :
/gamerule mobGriefing ture/false (False yaparsanız creeperlar blok patlatamaz, zombiler kapı kıramaz, endermanler blok çalamaz, witherlar ve ghastlar blok patlatamaz ve TNT'ler patlarsa blok kırmaz.)

Oyuncuların arzularını, kendi yeteneklerini düşünerek ne tarz bir map yapmaya başlayacağını düşünme vakti geldi. Bu kısım yeni başlayanlar içindir.
(Ya da okumayı çok sevenler için :D )

Puzzle Map: Oyuncunun zekasına dayalı yapmalısınız. Zor olmalı. Parkur map ile birleştirilebilir. Labirentler sıklıkla olur.

Adventure Map: Aslında oyuncuların oynaması için yaptığınız her harita bir adventure mapdır. Adventure mapların çeşitleri oldugu gibi görevli hikayeli adventure map duymuşsunuzdur. Yeni başlayanlar genelde böyle map yaparlar. Tabelalar ile yapılan diyologlar. Köylülere yardım etme vs. Güzel yapılırsa gayet eğlenceli olur. :) Bu tarz map yaparken klasiklerden kaçınmalısınız.• Bunların dışında da farklı map çeşitleri sayabiliriz ama bunlar en çok bilinenler. Sizin hayal gücünüze kalan bir şey gerisi. Ben sadece çeşitleri gösterdim
-yeni başlayanlar içindi bu kısım tabii ki de- ^_^


:notch: Mapınıza uygun texture pack seçin ya da editleyin. Aksiyonlu bir adventure için Eski Çağ'ı konu alan bir pack, ya da bir puzzle map için teknolojik bir pack olabilir. Parkur mapları genelde texture pack kullanılmadan sade bir şekilde yapılır.
Şimdi kafanızı çok karıştırmadan KOLAY texture pack editlemeyi göstereceğim.Mapın daha güzel olması için buraya kodlar vereceğim.
Öncelikle Command Block alın. Bilmeyen yoktur heralde. Oyun içinde ''/Give name 137 1'' ya da ''/Give name command_block 1''
En bilinen klasik gamerules kodları olmadan olmaz tabii ki de! B)

/gamerule commandBlockOutput true/false
(False yaptığınızda komut bloklarından çıkan yazıyı saklar.)

/gamerule doFireTick true/false
(False yaparsanız ateş yayılmaz)

/gamerule doMobLoot true/false
(False yaparsanız moblar eşya düşürmez)Şimdi anlatacağım ise effect kodları. Effect kodları ile daha iyi bir map yapmak mümkün. Oyuncuya etkiler veriyor. Etki ve numarası altaki tabloda mevcut:


Örnek vermek gerekirse -mesela- 9 bulantı veriyor, 4 madenci yorgunluğu, 5 kuvvet, 2 yavaşlama vs.. ^_^

Kod:
/effect [oyuncu ismi] [effect no] [süre] [seviye]Kod:
/give [oyuncu adı] [ıtem no] [sayısı]

Örnek:

/give [MrBat01] [37] [2]

Başlıkta da okudugnuz gibi MOB SPAWNER yapcağız. Ama endişelenmeyin, yapması çok kolay :D Oyunumuz da dungeon'larda bulunan,içinden mob spawn eden o klasik mob spawner.. İstediğiniz mob'un spawnerini yapabileceğiz. Ama göstereceğim yol basit. Mob spawner için birçok kod var. Ü
Kodlar:

Kod:
/setblock - -0 - minecraft:mob_spawner 0 replace {EntityId:Zombie}
/setblock - -0 - minecraft:mob_spawner 0 replace {EntityId:Creeper}
/setblock - -0 - minecraft:mob_spawner 0 replace {EntityId:Skeleton}
/setblock - -0 - minecraft:mob_spawner 0 replace {EntityId:Bat}
/setblock - -0 - minecraft:mob_spawner 0 replace {EntityId:Sheep}


Map yapıyorsanız en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biridir. Ve en çok ilgi çeken unsurlardan biridir Hikaye ve Kurgu. Mapınıza iyi bir Hikaye yazmalısınız.


Bir mapa ''yapmış olmak için, hemen foruma koyayım da oynasınlar'' diye bir amaçla başlıyorsan, en başta hata yapıyorsun. Map emek ister.

''Ohh be map bitti hadi hemen yayınlayalım!'' diye bir şey yok. Önce mapı yedekle. Daha sonra mapı tekrar kur ve oyna! ''Neresi hatalı, nerde bug var, şurayı şöyle yapsam daha mı eğlenceli olurdu acaba?'' diyerek bir gözden geçir. Bakalım map seni tatmin ediyor mu. Emin ol ne kadar çalışırsan çalış,
Map'ı rarladın, sıra upload etmekde. Sakın TC DOSYA'ya upload etmeyin. Çünkü TC DOSYA bir süre sonra dosyaları siliyor! Map çöpe gider, geçmiş olsun.
Eski minecraft maplarına bakarsanız TC DOSYA'ya upload edilenlerin linki kırılmıştır. Tavsiyem ve birçok kişinin kullandıgı MediaFire.

Kullanımı gayet basit olan bu site, hızlı bir upload sağlıyor.
Ve foruma konu açarken en az üç resim koymanız şart. Bunun yanında da virüstotal linki koymanız gerek. Kullanımı gayet basit. Siyete girin ve rarladıgınız mapı seçin. Virüstotal tarayıp işini bitirdikten sonra Sonuçların çıktıgı bir ekran gelecektir. O ekranın linki'ni forum konumuza koyuyoruz. Aksi halde mapınız arşive taşınır.

İyi oyunlar, iyi map yapmalar! Lütfen bu konu altında maplarınızı tanıtmayın :p
Saygılarımla..
 

insanazor

Kızıltaş madencisi
Katılım
17 Haz 2019
Mesajlar
78
Beğeni
6
Puanları
150
Görsel yok
Fakat anlatım güzel tebrikler :)
 
Üst