Minecraft nedir ve nasıl oynanır?

tyrenim

YASAKLI ÜYE
YASAKLI ÜYE
11257

16 Mayıs 2009’da piyasaya sürülen ve sürüldükten sonra belli bir süre dilden dile yayılan, daha sonra ise apaçık şekilde popülerleşen Minecraft oyunu çok konuşulan oyunlardan biri haline geldi.

Minecraft birinci tekil şahıs kamera açısıyla oynanan bir oyun. Half-Life serisi, Counter Strike serisi ya da Crysis gibi oyun serilerinden bu kamera açısı size tanıdık gelecektir. Elbettte bu oyunlarla benzerliği sadece kamera açısı. Oyun her şeyden önce bir açık dünya oyunu. Yani özgürüz, tabi yapabilirsek, dünyadaki her yere gidebiliyoruz.

Oyunda gördüğümüz her şeyi kırabiliyor ve toplayabiliyoruz ve topladığımız materyalleri istediğimiz yere yerleştirebiliyoruz. İşte bu özellik Minecraft’ın temelini oluşturuyor. Minecraft yapımcıları oyunu iki moda ayırarak çok iyi etmişler. Birinci modda hayatta kalmak için uğraşacak, ikinci modda ise kreatif becerilerinizi ortaya çıkarma şansı yakalayacaksınız.

Minecraft’ın Survival (hayatta kalma) moduna başlarken olanaklarımız çok kısıtlı. Çok az malzemeyle dünyaya geliyoruz ve yapılması gereken acil işlerimiz oluyor. Öncelikle oyunda gece ortaya çıkan türlü yaratıktan korunmak için bir sığınağa ihtiyacımız oluyor. Bunun için yapmanız gereken şey elinizdeki çapayla toprağı eşelemek ve onu toplayarak kendi evinizi hızlı şekilde inşa etmek.

Böylece gece olduğunda yaratıklar size ulaşamıyor ve sizde güvenli bir yerde sabaha kadar canlı kalmış oluyorsunuz. Sabah olunca yaratıklar ortadan kayboluyor ve siz daha fazla malzeme toplayabilmek için dünyayı gezmeye başlıyorsunuz. Fakat önerimiz şudur ki fazla evinizden uzaklaşmayın.

Minecraft’a adını veren olgudan bahsedelim biraz da. Mine, Türkçe’de maden, Craft ise işlemek anlamına geliyor. İşte oyunun en çarpıcı noktası bu. Oyunda çeşitli malzemeleri bir araya getirerek onlardan yepyeni bir malzeme çıkarabiliyorsunuz. Yani maddeleri işleyebiliyorsunuz. Örneğin ağacı keserek elde ettiğiniz odunlardan belli bir ölçüde kullanarak masa sandalye yapabilirsiniz. İşte bu Crafting sistemi oyunun en büyük özelliği ve oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Crafting ile kılıçlar, duvarlar, büyülü sistemler, kapılar, sandıklar, ocaklar, resimler ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Birinci modda hayatta kalmak için ayrıca yemek de yemeniz gerekiyor. Bu da dünyada özgürce dolaşan bazı çiftlik hayvanlarını kullanmanız anlamına geliyor. Silahınızla çiftlik hayvanlarını yakalıyor ve yakaladıklarınızdan et yoluyla faydalanıyorsunuz. Dilerseniz yaptığınız ocakta eti pişirebilir ve etten daha fazla verim alabilirsiniz.

Oyunda silah sistemleri de mevcut. Kılıç, ok ya da zırh yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyunda derinliklere gittikçe değerli madenlere ulaşabilecek ve bu madenleri çıkarabilmek için raylı sistemler inşa edebileceksiniz.

İkinci mod yani kreatif modda ise sınırsız özgürlük sizi bekliyor. Tüm eşyalara sahipsiniz ve bu eşyaları nasıl kullanacağınız tamamen size bağlı. İsterseniz dünyada uçun ve devasa bir gökdelen inşa edin.

İsterseniz rayları kullanarak yeraltı sistemleri kurun ve yaptığınız eserleri herkese gösterin. Tam bu noktada Multiplayer modu devreye giriyor ve oyun size arkadaşlarınızla birlikte devasa yapılar inşa edebilme olanağı sunuyor. Bu da daha fazla eğlence demek oluyor.

Bunun gibi birçok detay, Minecraft’ın başarısını anlatmaya yeterlidir diye düşünüyoruz. 3D oyunlar türünün geldiği bu noktada Minecraft gerçekten de bir mihenk taşı gibi görünüyor. Minecraft çıktıktan sonra oyun piyasası bu ünlü oyundan çok etkilenmişe benziyor. Flash oyun portallarında onlarca Minecraft oyunu görmek mümkün.

Kreolx

Demir madencisi
Yeni başlayanlar için açıklayıcı olmuş. İyi Formlar :)

VeeeinN

Demir madencisi
Oyuna başlamayı düşünenler için güzel bir anlatım olmuş.

İyi Formlar

Merhaba,
burada çok yeniyim, az önce kayıt oldum. İsmim Tuğrul. 10 yaşında oğlum bu oyunu android tablette oynuyor. Şimdi bir PC'de oynamak istiyor. Bunun için de bir PC almaya karar verdik. Bu konuda forumda bir yardım bölümü var mı? 3-4 yerden donanım listesi ve fiyat aldık. Kafam karıştı. Bize teklif edilen donanım listesi üzerinden; bu makina yeterli olur, bu olmaz vb. yardım edebilecek bir arkadaşımız var mı? Teşekkür ederim.

Are Ame

Kömür madencisi
Merhaba,
burada çok yeniyim, az önce kayıt oldum. İsmim Tuğrul. 10 yaşında oğlum bu oyunu android tablette oynuyor. Şimdi bir PC'de oynamak istiyor. Bunun için de bir PC almaya karar verdik. Bu konuda forumda bir yardım bölümü var mı? 3-4 yerden donanım listesi ve fiyat aldık. Kafam karıştı. Bize teklif edilen donanım listesi üzerinden; bu makina yeterli olur, bu olmaz vb. yardım edebilecek bir arkadaşımız var mı? Teşekkür ederim.
Selamın Aleyküm dayı, ilk olarak singleplayer dışında, oğlunuzun bu oyunu oynamamasını rica ve tavsiye ederim, ikinci olarak da Orta düzey bir donanım bile; Youtube üzerinden hesaplı bilgisayar donanımı derseniz, 3-4bin küsür fiyata bu oyunu rahatca singleplayer(tekoyunculu,tekbaşınaoynanan)'ı oynuyabilecektir .