Minecraft Sunucuları Yazılımları - 2023

Kresua

Forum Yazarı
Forum Yazarı
Katılım
11 Nis 2020
Mesajlar
157
Beğeni
32
Puanları
1,505
Minecraft Türkiye


Herkese selam!
Bugünkü Minecraft sunucu rehberimizde Minecraft sunucularının nasıl çalıştığını, ne iş yaptığına dair rehberlik etmek istiyorum.

Minecraft sunucu yazılımları, Minecraft oyununu çevrimiçi bir şekilde birden fazla oyuncuyla oynamak için kullanılan özel yazılım programlarıdır. Bu yazılımlar, sunucunun çalışma şeklini, performansını, güvenliğini ve sunulan özellikleri belirler.

İşte Minecraft sunucularında en çok tercih edilen yazılımlar:

1) Vanilla
Vanilla, Minecraft'ın orijinal ve temel sunucu yazılımıdır. Oyuncular, Minecraft oyununu doğrudan Mojang (Minecraft'ın yapımcısı) tarafından sunulan Vanilla sunucu yazılımı ile oynayabilirler. Minecraft oyununun saf ve temel hali demektir ve özel eklentiler olmadan çalışır.
172092) Bukkit
Bukkit, Minecraft sunucu yazılımı için kullanılan açık kaynaklı bir projedir. Minecraft'ın orijinal sunucu yazılımına dayalı olarak geliştirilmiştir ve sunucu sahiplerine sunucularını özelleştirmek ve eklenti desteği eklemek için güçlü bir altyapı sağlar.
17208


3) Spigot
Oyuncuların çevrimiçi olarak bir araya gelerek oyunu birlikte oynamasını sağlayan özel sunucular oluşturmak için kullanılır. Spigot, orijinal sunucu yazılımına ek özellikler ekleyerek performansı artırır ve geniş eklenti desteği sağlar. Spigot, Bukkit'in üzerinden geliştirilmiş bir yazılımdır ve daha iyi optimizasyon ve performans sunmaktadır.
172104) Paper
Paper, Spigot'a dayanan optimize edilmiş bir Minecraft sunucu yazılımıdır ve genellikle Spigot eklentileriyle uyumludur. Paper, Spigot'tan türetilmiş olduğu için temel altyapı ve API yapısı büyük ölçüde aynıdır.
172115) Forge
Forge server, Minecraft oyununa mod eklemeyi sağlayan ve modlu oyun deneyimi sunan bir sunucu yazılımıdır. Forge, Minecraft'ın orijinal sunucu yazılımına dayanan ve modifiye edilmiş içerikleri sunucuda kullanmanıza olanak tanıyan bir platformdur.
172126) BungeeCord
BungeeCord, Minecraft sunucuları arasında bir proxy (ara sunucu) yazılımıdır. Oyuncuların farklı sunucular arasında geçiş yapmasını ve aynı ağda birden fazla sunucunun yönetilmesini sağlar. BungeeCord, oyuncuların birden fazla sunucu arasında sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için tasarlanmıştır ve bütün sunucuları bir ağda bir araya getiren merkezi bir kontrol mekanizması sunar.
17213


7) Velocity
Velocity, Minecraft sunucuları arasında bir proxy (ara sunucu) yazılımıdır. Benzer şekilde BungeeCord gibi, oyuncuların farklı sunucular arasında geçiş yapmasını ve birden fazla sunucuyu tek bir ağda bir araya getirmeyi sağlar. Ancak, Velocity, BungeeCord'dan farklı olarak daha yeni ve modern bir proxy çözümüdür.
17215


8) Waterfall
Waterfall, Minecraft sunucuları arasında bir proxy (ara sunucu) yazılımıdır. BungeeCord ve Velocity gibi, oyuncuların farklı sunucular arasında geçiş yapmasını ve birden fazla sunucuyu tek bir ağda bir araya getirmeyi sağlar. Waterfall, BungeeCord yazılımının üstüne geliştirilen bir yazılım türü olduğu için BungeeCord pluginlerini (eklentilerini) çok rahat kullanabilirsiniz.
17216Bir çekirdek sunucusu kuracaksanız Waterfall'i tercih edebilirsiniz. Çünkü, Velocity ne kadar modern olsa da BungeeCord için geliştirilen bazı pluginleri desteklemiyor ve çalışmıyor olabiliyor. Eğer sadece tek bir sunucu kuracaksanız tercihinizi Paper tarafından kullanmanızı tavsiye ederim.

Unutmayın, büyük bir sunucu kurmak istiyorsanız Minecraft'ı, Minecraft plugin işlerini, Java'yı kesinlikle bilmelisiniz ve kendi sunucu yazılımlarınızı kendiniz geliştirmelisiniz. Aksi takdirde sunucunuza saldırılar ve çökmeler meydana geldiğinde kendi yazdığınız yazılımlarla sunucunuzu daha iyi ve hızlı şekilde koruyabilirsiniz.

Daha fazla Minecraft sunucuları hakkında bilgi almak için
Minecraft-Türkiye'yi takip etmeyi unutmayın!
İyi forumlar, iyi günler!
 

Ekli dosyalar

Üst