Minecraft'ta Mimarlık Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler/Öneriler

MrBat01

Altın madencisi
Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere yaratıcılığı sonsuz derecede olan bir oyun, yani Minecraft... Bu konuda mimarlık yapmak isteyenler için birkaç öneri veya tavsiye sunacağım.

Öncelikle mimarlık yapmak istek, azim ve çalışma gerektirir. Bir kişi ne kadar acemi olursa olsun, ne kadar kendisini yeteneksiz görürse görsün aslında o kişinin içinde gerçekten de bir ışık vardır. Fakat bizler kendimizi keşfetmekte çok zorlanıyoruz...
Öncelikle mimarlık yapmaya karar veren birisi bana göre önce YouTube gibi birkaç video paylaşım ortamlarından videolar izlemeli, videolardaki pratik anlatımları kaçırmamalı, bu konuda sizlere YouTube üzerinden mimarlık hakkında öğretici videolar yapan Grian'ı öneririm. Sonra ise bir akademiye girmeniz lazım. Türkiye'de şu an akademi bulunmamakta, olsa bile pek önem verilmiyor. Fakat yakında yeni bir akademi görebiliriz. Mimar akademileri ne mi? Mimar akademileri, sizlerin saygın ve başarılı mimarlar tarafından eğitim gördüğünüz bir sunucudur. Genelde buralarda sizlere bir alan verilir, siz de o alana yapı veya istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Kendimden örnek verirsem eğer, ben Craftolia Akademi sunucusunda eğitim aldım. Ve her verilen alanda (Bunlara sunucu içinde arsa deriz) kendimi geliştirmek için çabaladım, bu başarıyı da yakalayabildiğimi umuyorum... Ve Türkiye'de pek akademi kalmadığından dolayı sizlere birkaç akademi adresleri sunmak istedim, bunlar ana dilleri olarak İngilizce'yi konuşuyorlar...
BuildersRefuge

Bu akademi sunucusu biraz farklı... İlk önce onaylanmanız gerekiyor. Bunun için sunucuya ilk girdiğinizde sadece arsa yapıp, bu arsayı gerekli kişilere göstermeniz, ve onay almanız gerekiyor... Veya /joininfo yazın...
'Peki onay aldım, şimdi ne yapacağım?' diyor olabilirsiniz, Oyun için isminizin yanında ✔ işareti gördüğünüzde onaylanmışsınızdır demektir. Öncelikle /hub yazarak ana seçim menüsüne gidin. Oradan istediğiniz bir yere gidebilirsiniz, hatta komutla da gidebilirsiniz. Örneğin /flat1 yazarak düz oyun Dünya'sına gidebilirsiniz. Oradan ise /world auto yazarak dünya alıp, sonrasında ise /world home yazarak sınırsız düz dünyasına gidebilirsiniz...
(Kayıt olmak için ve daha fazla bilgi için TIKLA)
-------------
Elimde birkaç akademi daha var fakat onlar hakkında bir kaynak bulamadığım için yazamıyorum (Bu tarz işlerde akademi ismi mimar takımları yerine de kullanılabiliyor) Her neyse, konu bitmedi daha ilham kaynakları alabileceğiniz siteler var...
Artstation
Bu sitede bir çok fotoğraf bulunmakta, siteye girdiğinizde sitenin sağ yanında bulunan kategoriden yapı fotoğraflarına benzer ilham kaynakları bulmak için o kısımdan Architecture seçeneğini seçebilirsiniz. Fotoğraf bulmak için TIKLA
Örneğin;

Sketchfab
Burada da aynı şekilde ilham kaynağı fotoğraflar bulabilirsiniz... Burada ise sitenin üstünde bulunan Explore kısmından kendinize uygun bir seçeneği seçip, o seçeneğe ait fotoğraflar bulabilirsiniz... Resimleri görmek için TIKLA
Örneğin;

Bu konu bu kadardı, diğerki bilgi konularında görüşmek üzere! Diğer konumda mimariye yardımcı olan Plugin dediğimiz Eklentilerden bahsedeceğim... Kısaca mimar olmak aslında kolay, ama iyi bir mimar olmak zordur, çalışma gerektirir. Hayal gücünüzü ön plana koyarak yapmanız gerekir...