TPS (ticks per second) nedir ? #Bilgilendirme.

MrBat01

Altın madencisi
Uzun zamandır merak ettiğim bir konu idi. Belki birkaç arkadaşın işine yarayabilir diye düşündüm.

TPS nedir ? :
Sunucunuz da ki lag oranı olarak adlandırabilir aslında. Yada şöyle diyelim. Saniye başına tik sayısı , en fazla 20 olabilir bu sayı. 20-19 arası kaliteli bir oyun sunar. En kötü şartlar altında 17 ye kadar aşırı bir sorun çıkmaz. Sonrası ise lag ile sonuçlanır.

TPS neden düşer ? : Sunucunuz da o anda yapılan işlemler , world edit ile işlemler yapmanız , bozuk eklentiler , gereksiz skriptler , crash report lar , gereksiz dünyalar hepsi TPS düşmesine neden olabilir. En çok neden olan ise "Save World" yani dünyanın kayıt edilmesidir. Bazı hosting şirketleri otomatik olarak sunucuyu verdiklerinde bu ayarı açarlar , her 15 dakikada (bildiğim kadarı ile) dünyayı kayıt eder sunucu otomatik olarak. Bunu kapatırsanız farkı göreceksiniz. Sonuçta bir reload veya bir restart veya bir stop ta sunucu zaten direk dünyayı kaydediyor. AutoSaveWorld eklentisi de bu düşüşe neden olabilir.
@Yaman @Adragos sizinde bilginiz var ise aydınlatın beni lütfen.

Sorularınız var ise sorabilirsiniz.
Yardım aldığım kaynak :
]https://www.spigotmc.org/threads/what-is-tps.4277/

Ferixinder

Özel Üye
Özel Üye
1.13.2 ve üzerinde yüksek tps sorunu var sunucu açacaksanız 1.9u geçmenizi önermem tps'in 12ye düştüğünü bile gördüm

Wassu

Zümrüt madencisi
1.13.2 ve üzerinde yüksek tps sorunu var sunucu açacaksanız 1.9u geçmenizi önermem tps'in 12ye düştüğünü bile gördüm
Katılmıyorum, eski paketim ile 150 kişide 20.0TPS gördüğümü bilirim. Hiçbir şey imkansız değildir ki 1.13.2'de TPS'i yüksek tutmak da pek zor olmamalı.

Mlynstax

Zümrüt madencisi
TPS düşmesi için illa gereksiz skript veya bozuk plugine ihtiyaç yok. Çok tick atan,örn: AutoSell gibi pluginler de düzgün çalışıyor olmasına rağmen TPS düşürmekte...