WEB SİTELERİNE ÇABUK GÜVENMEYİN!

2qke

Kütüphaneci
Katılım
11 Ağu 2019
Mesajlar
459
Beğeni
73
Puanları
450
Güvenliğiniz için alışveriş yapacağınız veya hesaplarınız ile giriş yapacağınız sitelerde kontrol etmeniz gereken bir şeyler var. Aklıma geldikçe daha da yazacağım.

  • Sitenin https:// ile başlamasına dikkat edin. http:// ile başlayan sitelere pek güvenmeyin çünkü, bilgisayar korsanları (hackerler) şifrelerinizi görebilir. Fakat https:// ile başlayan siteler şifrelerinizi göremez.
  • Sitenin üstünde gözüken o "🔒" kilite tıklayın. > Sertifika basın. Sertifikanın kim tarafından verildiğini kontrol edin. Güvenilir bir şirket ise zaten siz de güvenip güvenmeyeceğinizi bileceksiniz. Şirket pek tanınan bir şirket değilse şirketi Google üzerinden de aratarak kontrol edin.
3561


  • Sitenin alan adına dikkat edin. Orjinal site ile aynı alan adı gibi gözükebilir fakat farklı karakterler kullanılmış olabilir. Orjinal sitenin alan adı ile o sitenin alan adını Google'de araştırın ve karşılaştırma yapın.
 
Son düzenleme:

YusufEZ

Kızıltaş madencisi
Katılım
8 Haz 2019
Mesajlar
52
Beğeni
9
Puanları
150
Güvenliğiniz için alışveriş yapacağınız veya hesaplarınız ile giriş yapacağınız sitelerde kontrol etmeniz gereken bir şeyler var. Aklıma geldikçe daha da yazacağım.

  • Sitenin https:// ile başlamasına dikkat edin. http:// ile başlayan sitelere pek güvenmeyin.
  • Sitenin üstünde gözüken o "🔒" Kilite tıklayın. > Sertifika basın. Sertifikanın kim tarafından verildiğini kontrol edin. Güvenilir bir şirket ise zaten siz de güvenip güvenmeyeceğinizi bileceksiniz. Şirket pek tanınan bir şirket değilse şirketi Google üzerinden de aratarak kontrol edin.
Ekli dosyayı görüntüle 3561

  • Sitenin alan adına dikkat edin. Orjinal site ile aynı alan adı gibi gözükebilir fakat farklı karakterler kullanılmış olabilir. Orjinal sitenin alan adı ile o sitenin alan adını Google'de araştırın.
Bu doğru bir kaç gün önce bende bu durumla karşılaştım site steamin kopyası giriş yap diyor bende giriş yapmıştım steam hesabımı çalınmıştı ama geri aldım
 
Üst